fbpx

Jakiego sprzętu użyć

Jeśli produkujesz dużo treści wideo dla TikTok i nie przyciągasz wystarczającej uwagi, jednym z powodów może być to, że albo nie masz bardzo dobrego oświetlenia, albo jakość dźwięku nie jest zbyt dobra.

W tej lekcji przyjrzymy się, co możesz zrobić, jeśli chcesz ulepszyć swój sprzęt i jakość produkcji. Pomoże to nie tylko w TikTok, ale także na innych platformach wideo, takich jak na przykład YouTube.

Jakie są najważniejsze elementy filmu?

Jeśli chcesz zainwestować w sprzęt, aby poprawić jakość swoich TikToksów, możesz rozważyć cztery główne kwestie:

  • Aparat fotograficzny
  • Oświetlenie
  • stabilizacja aparatu
  • i mikrofon lub dźwięk

Nie będziemy zakrywać aparatu, ponieważ jest to całkiem proste, jeśli poprawisz jakość wideo, możesz po prostu kupić lepszy telefon lub profesjonalny aparat. Ale to może być bardzo drogie.

Zamiast tego skupimy się na stabilizacji obrazu, jakości dźwięku i rzeczywistym oświetleniu.

Oświetlenie

Istnieją trzy główne opcje oświetlenia.
Numer jeden to naturalne światło , a to najlepsza opcja, ponieważ jest najtańsza. Czasami, gdy nagrywasz w pomieszczeniu, jakość oświetlenia nie jest zbyt dobra.

Pierwsze, co możesz zrobić, aby to poprawić, jest bardzo niedrogie. Po prostu umieść telefon w oknie, gdy przebywasz w środku, aby naturalne światło padało bezpośrednio na twoją twarz i rzeczy za tobą.

Jeśli robisz na odwrót – i stoisz przed oknem, światło przyjdzie zza ciebie i sprawi, że twoja twarz będzie wyglądać na ciemniejszą z bardziej nieestetycznymi cieniami.

Drugą opcją jest użycie oświetlenia kołowego.
Jest to małe kółko diody LED, zwane światłem pierścieniowym, które krąży wokół telefonu lub gdzieś w pobliżu telefonu. Jest to najpopularniejsza metoda stosowana przez tiktokerów. Możesz znaleźć niedrogie na Amazon, nie potrzebujesz niczego wymyślnego.

Jeśli zwrócisz uwagę na TikTok, możesz dostrzec je za pomocą pierścienia świetlnego – będą miały małe białe kręgi w oczach. Wpływowe osoby, które traktują to bardziej poważnie, to osoby, które produkują wiele filmów w pomieszczeniach, w rzeczywistości korzystają z tej opcji.

Ale to nie jest konieczne.

Niektórzy z największych twórców po prostu używają naturalnego światła i po prostu umieszczają telefon w oknie. Ale jeśli nie masz tej opcji, lampa pierścieniowa jest całkiem dobrą drugą opcją.

Trzecia opcja oświetlenia to bardziej profesjonalne studio. Dwa duże światła skierowane w Twoją twarz, oświetlające całe studio. Jest to droższe i trochę przesada dla TikTok. Dwa światła są strategicznie rozmieszczone, dzięki czemu nie masz za sobą cieni. Ale znowu, to zmierza na terytorium zawodowe i jest znacznie bardziej skomplikowane.

Zdecydowanie nie jest to konieczne tylko dla TikTok.

Najlepszą opcją, jaką możesz zrobić, jest zdobycie światła pierścieniowego, jeśli nie masz dostępu do naprawdę dobrego naturalnego światła.

Stabilizacja aparatu

Teraz, jeśli dostaniesz lampkę pierścieniową, o której mówiliśmy w części lekcji dotyczącej oświetlenia, nie potrzebujesz stabilizacji, ponieważ jest ona wyposażona w statyw, za pomocą którego możesz przymocować telefon.

To najlepsza opcja, ponieważ masz jedno i drugie: dobre oświetlenie i stabilizację. Nie potrzebujesz niczego więcej.

W przeciwnym razie możesz po prostu położyć telefon na dowolnym meblu lub gdziekolwiek indziej. Nie potrzebujesz statywów.

Jeśli jednak chcesz zainwestować w statyw, możesz znaleźć niedrogie opcje w zależności od rodzaju zwykle nagrywanych filmów. Na przykład, jeśli nagrywasz głównie w plenerze, możesz poszukać elastycznego statywu, który można przymocować do czegokolwiek takiego jak drzewo lub gałąź, ławka itd.

Mikrofony do Twoich filmów

W przypadku większości treści nie potrzebujesz niczego innego niż domyślny mikrofon w aparacie lub telefonie. Ale jeśli chcesz nagrać dużo oryginalnego dźwięku w bardzo wietrznych warunkach lub jesteś na zewnątrz, a mikrofon nie jest wystarczająco dobry, możesz użyć niektórych z tych innych opcji:

Podsumowując, wiesz, że nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu, aby stworzyć naprawdę dobry TikTok. W przeciwieństwie do Instagrama, na TikTok jakość produkcji nie ma większego znaczenia, o ile dźwięk jest wystarczająco dobry, a oświetlenie dobre. Nie musisz tworzyć dopracowanych, profesjonalnie przygotowanych treści, jak na przykład na Instagramie.